GLAB

Nu jau par tradīciju bija kļuvusi februārī no gaļas šķirņu liellopu izsoles Verdenā (Vācija, Lejassaksijas reģions) uz Latviju atvest vaislas dzīvniekus. Diemžēl Vācijā Lejassaksijas reģionā ir konstatēta zilās mēles slimība, kas mums aizliedz importēt liellopus no skartajiem reģioniem.

PVD skaidrojums:

Saistībā ar interesi par liellopu pārvietošanu no zilās mēles slimības skartajām teritorijām Vācijā informējam, ka esošajos apstākļos dzīvnieku ievešana Latvijā (no zilās mēles oficiāli brīva valsts) nav atļauta un atkāpes šobrīd nav piemērojamas augsta infekcijas slimības izplatības riska dēļ.

2023. gada rudenī atsevišķas Eiropas Savienības valstis, jo īpaši Nīderlande un tās pierobežā esošās Vācijas federālās zemes, sāka ziņot par zilās mēles slimības 3.serotipa uzliesmojumiem. Neskatoties uz to, ka ziemas mēnešos gadījumu skaitam ir tendence nedaudz kristies vektoru (vīrusu pārnēsā miģeles) mazināšanās dēļ, diemžēl epidemioloģiskā situācija nav būtiski uzlabojusies. Turklāt šobrīd pret  vīrusa 3.serotipu vēl nav pieejama vakcīna, kas ļautu valstīm piemērot efektīvākus apkarošanas pasākumus.

Detalizēti par slimības situāciju Vācijā (skatīt prezentāciju pielikumā):

Par pirmajiem zilās mēles slimības gadījumiem ziņots 2023.gada oktobrī.
Šobrīd ir skartas 3 federālās zemes Ziemeļreinas-Vestfālenes (Nordrhein-Westfalen), Lejassaksijas (Niedersachsen) un Brēmenes (Bremen).
13 federālās zemes šobrīd vēl saglabā no infekcijas brīvu statusu.
No 2023. gada oktobra līdz 2024. gada 19. janvārim skartajās federālajās zemēs kopā ziņots par 32 uzliesmojumiem (pamatā liellopiem), no kuriem 8 uzliesmojumi bijuši janvārī.
Ziemas mēnešos vīrusa izplatība ir ierobežota, taču Vācija prognozē, ka pavasarī tā varētu vērsties plašumā.
 
Ņemot vērā zilās mēles slimības izplatību vairākās ES valstīs, ja tomēr nepieciešams ievest vaislas dzīvniekus, aicinām izvēlēties dzīvniekus no valstīm/ teritorijām, kuras ir brīvas no zilās mēles slimības.

Vairāk informācija par slimību un situāciju ES dalībvalstīs pieejama: https://food.ec.europa.eu/animals/animal-diseases/surveillance-eradication-programmes-and-disease-free-status/bluetongue_en

 

Avots: Gaļas liellopu audzētāju biedrība